از جمله اهدافي كه با تاليف اين كتاب دنبال شده، مروري بر درس ارزيابي كار و زمان و تهيه مجموعه مثال‌ها و مسائلي است كه بتواند به عنوان مكمل درس ارزيابي كار و زمان به كار رود و کاربرد آن را به صورت علمی - عملی و به صورتی که قابل درک برای دانشجویان این درس باشد ارائه نموده و نیاز دانشجويان اين درس را مرتفع نماید. در كليه بخش‌ها ضمن بيان مباحث مورد نياز، مجموعه‌اي از سوالات و مثال‌ها ارائه گردد تا دانشجويان ضمن یادگیری بهتر مطالب، با کاربرد آنها در مسائل مختلف صنعتی كه از صنایع مختلف انتخاب شده است، آشنا گردند. در این کتاب فرآیند مطالعه روش‌ها، نمودارهاي مهندسي، بالانس خط توليد، آناليز حركت، اصول طراحي ايستگاه‌هاي كاري و زمانسنجي به روش‌های Stop Watch، نمونه برداری، MTM-1 و Basic MOST ارائه گردیده است. بر این اساس این مجموعه می تواند فضای به کارگیری درس ارزیابی کار و زمان را برای همه دانشجویان مهندسی صنایع به وضوح بیان نماید.

كتاب مرجع زمانسنجي در 27 فصل شامل:

مباني زمانسنجي،Stop Watch ، داده‌هاي استاندارد، ساخت فرمول‌های زماني، نمونه‌برداري فعاليت، روش‌هاي تخمين،روش‌های انتخاب سيستم، سيستم‌هاي كامپيوتري زمانسنجي، منحني فراگيري وسيستم‌هاي پيشرفته MTM-1, MTM-2, MTM-3, MTM-GPD, MTM-C, MTM-V, MTM-M, M4, DATA MOD II, Basic MOST, Mini MOST, Maxi MOST, USD, MSD, MOST Talk, HPT, RTM, ADAM, MODAPTS, GTT, Robotic MOST, Macro Motion

 در ادامه مباحث اين كتاب، نحوه ساخت داده‌هاي استاندارد براي فعاليت‌هاي ماشيني، نحوه ساخت فرمول‌هاي زماني و روش‌هاي حل آنها، روش نمونه‌برداري فعاليت، روش‌هاي تخمين مقايسه‌اي و تخمين تحليلي به صورتي جامع بحث شده‌ است. دانستن هر يك از اين روش‌ها براي انجام زمانسنجي مفيد است.

سیستم MOST آغازگر خانواده‌اي نوين در زمانسنجي است كه اساس محاسبات آن جابه‌جايي شيئ است. اگر حرکات پایه ای به نحوی مناسب و با ترتیب خاص به دنبال هم آورده شوند، سطح کارایی و بازدهی در فعالیت افزایش می یابد. اين سيستم با كاربرد بسيار گسترده، اكنون جايگاه مناسبي در بين سيستم‌هاي زمانسنجي یافته است. اين سيستم با توجه به مدل‌هاي توالي حركات و روش انديس‌گذاري پارامترها سرعت زمانسنجي را به شدت افزايش داده وداده‌هاي زماني را در كمترين زمان در اختيار کارشناسان و مدیران قرار مي‌دهد. اين كتاب پوشش عميق و كاملي از اين سيستم ارائه مي‌كند و به مهندسين صنايع توصيه مي‌شود. 

جهت رفع اشکالاتی که در زمان سنجی عملیات بسیار تکراری کوتاه مدت وجود داشت، سیستمی بر مبنای مدلهای توالی MOST ایجاد گردید که بتواند با داده های پشتیبانی کننده خاص خود، این عملیات را زمان سنجی کند. بر این اساس سیستم Mini MOST که دارای مفاهیم و فرمت MOST بوده و قادر است سیکل های تکراری یکسان را که معمولا دارای مدت زمان کوتاهی هستند با سطح دقت بسیار بالایی زمانسنجی کند، طراحی گردید. استفاده از مدلهای توالی MOST برای مواقعی که با سیکل های طولانی، غیر تکراری، مونتاژهای غیرمتشابه و عملیات ماشین کاری و تعمیراتی مواجه هستیم باعث ایجاد اطلاعاتی می شود که دارای جزییات غیرضروری است و گاهی نیز می تواند باعث گمراهی گردد. این امر نشان دهنده آن است که برای تحلیل فعالیت هایی که دارای سیکل های طولانی هستند نیاز به سیستمی با امکان تجزیه و تحلیل صحیح برای دستیابی به نتایج دقیق به صورت سریع و با رعایت سهولت فراگیری وجود داشت که بر اساس آن سیستم Maxi Most طراحی گردید.

 با توجه به نیاز شدیدی که به طراحی سیستم هایی با عناصر با تعداد کمتر و نه چندان خرد، به خصوص برای اقتصادی کردن زمان و کار تحلیل زمانسنجی احساس می شد، سیستم های MTM-2 و MTM-3 بوجود آمده که باعث افزایش سرعت به کارگیری سیستم MTM-1 و گستردگی دامنه فعالیت آن گردید.

این کتاب به بررسی بخشی از سیستم‌های خانواده MTM می‌پردازد که در کتاب اول مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.این سیستم ها عبارتند از: MTM-C مجموعه ای از داده های استاندارد دفتری است که به منظور ایجاد استانداردهای زمانی برای مشاغل دفتری طراحی شده است. در این سیستم الگوهای حرکتی متناسب با محیط های اداری از ترکیب حرکات MTM-1 بوجود آمده اند. MTM-V یک سیستم سطح بالا از MTM است که در کارگاههای ماشین کاری و کارهای وابسته به آن کاربرد داشته و استفاده می گردد. در طی آن استانداردهای لازم برای اغلب کارهای دستی به ماشین ها بدست می آید. MTM-M سیستمی بسیار تخصصی است که دارای جهت حرفه ای می باشد و منحصرا برای شرکت هایی است که در فعالیت اپراتوری از میکروسکوپ برجسته نمای دوچشمی استفاده می کنند.

سیستم‌هایی كه در اين كتاب مورد بررسي قرارگرفته‌اند سيستم‌هايي هستند كه به عنوان مكمل خانواده زمانسنجي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين سيستم‌ها با توجه به نوع خاص طراحي آنها به صورت يك سيستم مستقل كاربرد عمومي يا تحقيقاتي يافته‌اند. MODAPTS، HPT، GTT، Robotic MOST و MOST Talk از جمله سیستم‌هایی هستند که در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند. سیستم MODAPTS و HPT برای اندازه گیری زمانی فعالیت های انسانی، نتایج بسیار مطلوبی را در حد کاملا قابل قبول ارائه می کنند. سیستم Robotic MOST یک فعالیت تحقیقاتی است که در زمینه به کارگیری سیستم Basic MOST برای ربات ها انجام شده است. سیستم GTT سیستمی برای اندازه گیری خروجی کار گروهی است. سیستم تحقیقاتی MOST Talk با استفاده از تشخیص صوتی و به کارگیری ساختار Basic MOST به اندازه گیری زمانی می پردازد. از سیستم Macro-Motion نیز کسانی که با سیستم های PMTS آشنا هستند، به خوبی می توانند استفاده کنند.

Loading

قبل از دانلود، لطفا مشخصات خود را وارد کنید: